Votul uninominal – start spre feudalizarea României
Deja se prefigurează primele consecinţe ale votului uninominal, pe care le prezisesem în urmă cu ceva vreme: revitalizarea „baronilor locali”. Nu numai că aceştia se vor întări şi mai mult, dar va scădea complet dependenţa lor de partidul care i-a propus şi se va produce fenomenul invers, conducerile centrale ale partidelor vor deveni dependente de toanele acestora.