Pierduși, Faraoane!
Încheiam ultima postare de dinainte de alegeri cu versurile lui Jebeleanu. Și n-au învins. La fel ca Hanibal, la fel ca Adrian Năstase, la fel ca Mircea Geoană, Victor Ponta pierde alegerile ca urmare a unei prezențe uriașe la vot, atât în țară, cât și în străinătate. Nu a fost o victorie a lui Johannis, acesta nu există încă, ci a fost o înfrângere dureroasă a PSD.


Acestea sunt primele alegeri prezidențiale nu care nu m-am implicat emoțional de nici un fel. Știu că dacă iese Ponta nu vom deveni gubernie sovietică sau provincie chineză, nu se desființează DNA (PSD este de doi ani la putere și îi culege DNA ca pe puii de cloșcă și în afară de gălăgie și joc de glezne Ponta n-a schițat nimic). Știu că dacă iese Johannis nu va curge lapte și miere și vor urma doi ani de instabilitate fiindcă rinocerii din spatele lui vor încerca schimbarea majorității parlamentare și vor încerca tot felul de jocuri de culise, dar nu ne va vinde Ardealul sau copiii.

