Unde s-a dus creşterea economică
Aseară l-am văzut pe domnul Flutur reiterând tema de campanie proaspăt lansată de democraţi şi lăutarii lor din presă: „Nu există creştere economică, guvernul Tăriceanu a minţit poporul!” Ne aşteptăm ca prin ziarele de business biznis să tot apară poveşti lacrimogene de tipul acesteia. Vai, sărmanii idioţi! Şi ca ei sunt nenumărate cazuri care s-au îndatorat nerealist. Deci, unde a dispărut creşterea economică?
Cât de OK este sistemul bancar?
În general, la această întrebare sunt două răspunsuri clasice: sistemul bancar românesc este prea primitiv şi nu este expus şi, respectiv, normele BNR sunt atât de stricte încât nu le permite băncilor să greşească.
Cât mai rămâne „dragă Stolo” sănătos?
Coincidenţe?
Băsescu-Tăriceanu, faza pe salarii
În cazul majorării salariilor profesorilor situaţia acestora este lucrul care interesează cel mai puţin (ca şi soarta bugetului şi a ţării, să nu ne facem iluzii). Fiind campanie, restul politicienilor au zis să profite şi ei de campania de pomeni electorale, făcând concurenţă neloială guvernului care, totuşi, se păstrase în limite relativ suportabile. Parlamentarii însă au plusat, punând guvernul într-o situaţie aparent neplăcută.
Partidele, înainte de alegeri
Sunt de notat câteva elemente interesante înainte de startul oficial al campaniei electorale:
Yahoo încurajează scrisorile nigeriene?
Partidul orfanilor debusolaţi
După ce i-a futut plimbat cum a vrut muşchiul său de la stânga la dreapta, i-a băgat şi i-a scos de la guvernare, Traian Băsescu şi-a abandonat oficial partidul în speranţa de a mai salva ce se mai poate salva şi a obţine un al doilea mandat de la orice partid dispus să renunţe la colaborarea cu oligarhii din dotare şi a începe colaborarea cu oligarhii „buni” cu viză de la Cotroceni.