Acum că au apărut deja primele sondaje care măsoară ecoul întâmplărilor din această iarnă putem trage o concluzie asupra efectelor lor asupra scenei politice şi câteva previziuni cu privire la evoluţia în perspectiva alegerilor locale şi parlamentare.
Ieri am scos nişte bani de la bancomat, de la două bănci diferite. Am primit bancnote noi-nouţe, cu serii consecutive (de 50 şi 10 lei). Din păcate, n-am avut cum…
Am o aplicaţie la care am nevoie să calculez un interval de timp în zile lucrătoare şi nu mă pricep: $nextday=$day+1; //calculating offsets $offset = mktime (0, 0, 0, $month,…
Ieri am testat codul portocaliu. Am plecat dimineaţă din Bucureşti, pe la 9:00, încercând să ajung la Hunedoara. Pe autostradă a fost relativ OK pentru iarnă – ningea viscolit. S-a mers fără probleme cu 80-90, cu excepţia zonelor de acţiune ale unităţilor de dezăpezire, care erau în grupuri de 3 sau 4, cu o maşină de poliţie şi mergeam în ritmul acestora. Porţiunea dintre Piteşti şi Râmnicu-Vâlcea era dezăpezită, cam din 10 în 10 km erau utilaje de dezăpezire. Aici nu mai viscolea, dar ningea în continuu. La Drăganu a fost un blocaj, datorat se pare unui TIR, unde am stat cam o jumătate de oră şi se pusese ceva zăpadă pe maşină. Am ajuns la Râmnicu Vâlcea în jur de 12, cam cu o oră mai mult decât fac de obicei.
Discursul-surpriză al lui Victor Ponta de azi îmi pare că implică schimbarea unei atitudini păguboase pentru politica românească. Simbolic vorbind, Ponta i-a dat delete lui Traian Băsescu şi l-a salutat pe noul lider al PD. Traian Băsescu este un om politic terminat, şi nu de ieri-de azi. Viitorul este al unui alt profil de lider şi al unui alt tip de discurs. Mitocănia, agresivitatea şi miştoul ieftin nu mai sunt gustate.
Din partea PD apar presiuni tot mai mari în vederea creşterii salariilor bugetarilor şi a pensiilor, doar-doar or mai repara ceva din ce au stricat cu ocazia protestelor. Ce nu înţeleg cei de la PD este că este deja prea târziu. Protestele de la începutul acestei ierni au avut darul de a contura ideea că PD şi Traian Băsescu trebuie să plece de la guvernare. Ceea ce rămâne acum PD este să-şi dispute cu Dan Diaconescu locul de cel mai mare partid de opoziţie sau – dacă îl mai ţin pe Emil Boc în funcţie sau dacă vor face, aşa cum par să intenţioneze, comasarea alegerilor – să spere că vor mai intra în Parlament. De la 11% la 4% nu sunt chiar atât de multe procente, iar o hemoragie de primari către variante mai ofertante poate amplifica efectul.
Acest site utilizează doar cookie-urile obișnuite generate de WordPress și Google Analytics. Dezactivarea lor poate afecta experiența de navigare. AcceptRead More
Politica de confidențialitate și cookies
Privacy Overview
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.