Optimism prematur?
Cei de la ZF par să interpreteze diferit datele de la INS, afirmând că punctul cel mai de jos a trecut. Lăsând la o parte că mi se pare o diferenţă foarte mare între scăderea în termeni nominali (-2,4 faţă de T1) şi cea în termeni ajustaţi sezonieri (-1,2%) avem evident o încetinire a ritmului de scădere al economiei (-4,6% T4 2008, -2,7% T1 2009, -1,2%T2). Să însemne asta că am atins pragul cel mai de jos?