Viitorul UDMR
În 2008, UDMR a intrat în Parlament doar datorită slabei prezenţe a electoratului de naţionalitate română, ce a făcut ca procentul obţinut de reprezentanţii minorităţii maghiare să fie suficient pentru a intra în Parlament. De asemenea, alături de PNL, UDMR a negociat bine împărţirea colegiilor astfel încât să evite problemele.
Playing chicken
Nu cred în planurile Opoziţiei până în 2019. Pur şi simplu, nu stă în firea politicianului român să gândească dincolo de următoarele luni. De aceea, ideea coaliţiei PNL-PSD nu trebuie interpretată nici măcar în cheia alegerilor din 2012.
Geniul administrativ în acţiune – azi CASMB
Prostie sau pragmatism?
Este decizia PNL de a se alia cu PC o prostie sau simplu pragmatism? Hai să vedem ce ar fi de câştigat şi de pierdut.
‘raţi-ai-dracului cu melcii voştri!
2011 – Predicţii
Dacă tot a devenit meserie onorabilă în COR şi care să fie înscrisă în cartea de muncă (na, că s-au desfiinţat), să dăm un pic cu bobii pentru 2011. Deci:
Guvernul creează un business nou
[Offtopic]Întrebare sincronizare
Ce soluţii are PD
De fapt, nu este vorba numai de PD. Ei doar vor plăti nota propriei suficienţe şi aroganţe prin care s-au auto-exclus. Glume de prost gust gen partidul Albei ca Zăpada condus de Monica Macovei (cum e madam cu mineriada Opoziţiei?) nu pot salva mare lucru.